• سمینار آشنایی با انتقال فناوری در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات از طریق لیسانس و فرانچایز

    کد: 21527
    تاریخ: ۱۳۹۵/۰۴/۲۷
    منبع خبر: کمیسیون های تخصصی
    تعداد بازدید: 864
    کمیسیون استاندارد و تدوین مقررات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، سمینار "آشنایی با انتقال فناوری در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات از طریق لیسانس و فرانچایز" برگزار می‌کند.


    به گزارش دبیر کمیسیون استاندارد و تدوین مقررات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، این کمیسیون در نظر دارد با توجه به شرایط پسابرجام و نیاز شرکت‌ها به انتقال فناوری از خارج کشور، سمیناری را به منظور معرفی روش‌های انتقال فناوری در تاریخ سه‌شنبه دوازدهم مردادماه از ساعت 15 تا 18 در محل دبیرخانه سازمان برگزار کند.
    در میان «راهکارهای» متعدد در زمینه دست‌یابی به فناوری، «راهبرد»(نحوه و چگونگی) انتقال فناوری موضوعی مهم است. علت وجودی این تمایز را باید در مواردی چون سهولت به کارگیری، صرفه‌جویی در هزینه‌ها و خطر‌پذیری ناچیز خلاصه کرد. «انتقال» فناوری مفهومی فراتر از «خرید» ساده آن است. مقصود از «انتقال» فناوری، جابجایی دانشی به شکل سیستماتیک به منظور تولید یک محصول یا کاربست یک فرآیند، پس از جذب مطلوب آن است. از این رو نمی‌توان این مفهوم را به قراردادهایی چون فروش و یا اجاره فناوری تسری داد.
    دو ابزار «لیسانس» و «فرنچایز» روش‌های مرسوم و فراگیر امروزی برای انتقال فناوری است. لیسانس قراردادی است که بر مبنای آن شخصی موسوم به «لیسانس‌دهنده» با حفظ مالکیت انحصاری خود، صرفاً مجوز بهره‌برداری از تمام یا بخشی از دارایی فکری متعلق به خود را به شخصی دیگر با نام «لیسانس‌گیرنده» اعطاء می‌کند. «لیسانس‌گیرنده» قادر خواهد بود در چارچوبی مشخص، با در نظرگرفتن قراردادی معین و در مدتی معلوم، دارایی فکری دیگری را به کار گیرد. اعمال این راهبرد علی‌الاصول منجر به انتقال فناوری «لیسانس‌دهنده» به «لیسانس‌گیرنده» خواهد شد.
    در مقابل، انتقال فناوری در قراردادهای «فرنچایز»، به شکلی است در آن شخصی به نام «امتیازدهنده» در مقابل اخذ مبلغی تحت عنوان «حق‌الامتیاز»، مجوز استفاده از سامانه تجاری خود را به شخص دیگری به نام «امتیازگیرنده» واگذار کرده، و از این طریق ضمن توسعه سامانه کسب‌وکار خود، فناوری مورد استفاده در تجارت خود را به «امتیازگیرنده» انتقال خواهد داد.
    در این سمینار، موضوعاتی مانند: شناخت فناوری، شناخت انتقال فناوری، مفهوم، شرایط، آثار و انحلال قراردادهای لیسانس و فرانچایز، بیان و یک نمونه از هر نوع قرارداد نیز بررسی خواهد شد.

    علاقمندان به حضور در این سمینار می‌توانند به ازای هر فرد با واریز مبلغ 40 هزارتومان، برای اعضای سازمان و یا مبلغ 80 هزارتومان برای غیراعضا به حساب شماره 2-10101433-8100-320 نزد بانک پاسارگاد شعبه آپادنا (کد 320) و بارگزاری فیش پرداختی در فرم مربوطه، نسبت به حضور در این سمینار اقدام نمایند.
    لازم به ذکر است با توجه به محدودیت فضا، اولویت با کسانی است که زودتر فرم ثبت نام را تکمیل نمایند.

    فرم ثبت نام در سمینار آشنایی با انتقال فناوری در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات از طریق لیسانس و فرانچایز

    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
کلیه حقوق متعلق به سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران می باشد
مجری طرح: پورتال سامان