•  
    معرفی طرح صیانت

    الف) مقدمه
    سرمایه انسانی شرکت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات، یعنی کادر مدیریتی و کارشناسی شاغل در این شرکت‌ها، مهم‌ترین دارایی این شرکت‌ها و منشاء ایجاد مزیت رقابتی آنها در صنعت محسوب می‌شوند. نوآوری‌ها، دانش فنی و مهارت‌های تخصصی که اصلی‌ترین منبع ایجاد ارزش برای مشتریان این شرکتهاست، توسط این سرمایه انسانی تولید و محافظت می‌شود. از همین روست که جذب، نگهداری و ارتقای نیروی انسانی به‌عنوان یکی از عوامل تعیین‌کننده موفقیت شرکت‌های فاوا از اهمیت بسزایی برخوردار است. از سوی دیگر هرچند حق انتخاب و تغییر محل کار از حقوق اساسی و انکارافراد بوده و جابه‌جایی و انتقال کارکنان و مدیران کلیدی شرکت‌ها  پدیده‌ای طبیعی و موجب ایجاد رقابت سالم بین این شرکتهاست، اما هنگامی که به‌صورت مدیریت‌نشده و بی‌رویه‌ای صورت گیرد، علاوه بر وارد نمودن خسارات مادی و معنوی به شرکت‌هایی که منابع ذی‌قیمتی را صرف نگهداری و پرورش نیروهای خود نموده‌اند، با انتقال دانش فنی و اسرار تجاری شرکت‌های مبداء به شرکت‌های مقصد، رقابت منصفانه و عادلانه این شرکت‌ها را نیز تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. از سوی دیگر، تشدید این نقل و انتقالات بی‌رویه که عمدتاً بدون هماهنگی و رضایت شرکت‌های مبداً صورت می‌گیرد، موجب ایجاد بدگمانی و تفرقه بین شرکت‌های همکار شده و همبستگی و سرمایه اجتماعی اعضای صنف را بشدت کاهش می‌دهد. این در حالی است که ایجاد چنین فضایی، به‌دلیل تضعیف موقعیت شرکتها، افزایش نرخ شکست پروژه‌های فاوا و نابسامانی بازار کار، در درازمدت به‌نفع نیروهای انسانی شاغل در شرکت-ها نیز نیست.
    در چنین شرایطی از سازمان نظام صنفی رایانه‌ای انتظار می‌رود به‌عنوان مهم‌ترین و فراگیرترین نهاد صنفی فاوا به‌منظور نظم‌بخشی و ساماندهی به بازار کار تخصصی این حوزه و صیانت از سرمایه انسانی صنعت فاوا اقداماتی به‌عمل آورد. این طرح به‌منظور پیشنهاد سازوکاری برای صیانت از سرمایه انسانی صنعت فاوا تهیه و ارائه شده است.


    ب) اهداف
    o    ایجاد سازوکاری برای حفظ سرمایه فکری و انسانی شرکتهای عضو از طریق ساماندهی نقل و انتقال نیروی انسانی
    o    فراهم آوردن شرایط رقابت منصفانه و عادلانه بین اعضا در زمینه جذب و به‌کارگیری نیروی انسانی متخصص
    o    حفاظت از دارایی‌های فکری و دانشی اعضا در جریان نقل‌وانتقالات نیروی انسانی بین شرکتها
    o    کمک به افزایش سطح کمی و کیفی اشتغال نیروی انسانی آموزش‌دیده در شرکتهای عضو
    o    توسعه خدمات سازمان به اعضا

    ج) نحوه اجرا
    طرح صیانت از سرمایه انسانی صنعت فاوا (طرح) بر محور یک پیوستن اعضا به یک میثاق مشترک بنا شده است. نحوه اجرای این طرح از این قرار است:
    1. شرکت‌های عضو سازمان به‌صورت داوطلبانه به میثاق صیانت از سرمایه انسانی صنعت فاوا (میثاق) می‌پیوندند و از مزایای آن بهره‌مند می‌گردند.
    2. پیوستن به میثاق و خروج از آن در هر زمان با اعلام رسمی و کتبی به دبیرخانه سازمان امکان‌پذیر خواهد بود.
    3. اعضایی که به میثاق می‌پیوندند، متعهد می‌شوند:
       3-1. فهرست و مشخصات کارکنان تمام‌وقت و پیمانی خود و همچنین تغییرات آن را در قالبی که تعیین خواهد شد، به اطلاع دبیرخانه سازمان برسانند.
       3-2. در هنگام جذب و به‌کارگیری نیروی انسانی جدید و قبل از انعقاد قرارداد استخدامی، با استعلام از دبیرخانه سازمان، از رضایت و موافقت کارفرمای سابق شخص نسبت به انتقال به محل جدید اطمینان حاصل نمایند.
       3-3. در صورت استخدام کارشناسانی که قبلاً در استخدام سایر اعضای میثاق بوده‌اند، از عدم افشاء و استفاده از اسرار تجاری و دانش فنی اختصاصی کسب‌شده متعلق به کارفرمایان سابق اطمینان حاصل نمایند.
       3-4. در هنگام خاتمه خدمت کارشناسان، مراتب را به اطلاع دبیرخانه سازمان برساند.

    د) نقش و وظایف سازمان
    در اجرای این طرح، سازمان وظایف زیر را برعهده خواهد داشت:
    1. با معرفی و اطلاع‌رسانی طرح و مزایای آن، اعضا را به پیوستن به آن تشویق خواهد نمود.
    2. اسامی اعضای پیوسته به میثاق را در پرتال خود اطلاع‌رسانی خواهد نمود.
    3. با راه‌اندازی یک پایگاه اطلاعاتی متمرکز، اطلاعات نیروهای کارشناسی شاغل در شرکتهای عضو را نگهداری و در هنگام نقل‌وانتقال این نیروها بین شرکتها، اطلاعات کارفرمایان قبلی را در اختیار شرکت‌های متقاضی قرار خواهد داد.
    4. به تخلفات اعضا از تعهدات موضوع میثاق، بنابه شکایت هر یک از اعضا رسیدگی خواهد نمود.
    5. فهرستی از کارشناسان جویای کار (کارشناسانی که به دلیل خاتمه قرارداد با کارفرمایان قبلی در حال حاضر بیکار شده‌اند) را برای یافتن محل کار جدید به شرکتهای عضو اطلاع‌رسانی خواهد نمود.

    هـ) اقدامات اجرایی لازم
    پس از تائید و تصویب نهایی طرح در هیات‌مدیره نصر تهران اقدامات زیر باید انجام شود:
    1. فراخوان محدود برای جمعی از شرکتهای بزرگ عضو سازمان
    2. برگزاری جلسه معرفی محدود طرح برای شرکتهای مرحله اول
    3. امضای میثاق توسط شرکتهای داوطلب مرحله اول
    4. آماده‌سازی زیرساخت لازم در پرتال سازمان
    5. انتشار میثاق و فراخوان عمومی برای پیوستن اعضا
    6. برگزاری جلسه عمومی معرفی طرح

     
   • دریافت فرم درخواست تشکیل جلسه
    دریافت فرم صورتجلسه
کلیه حقوق متعلق به سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران می باشد
مجری طرح: پورتال سامان