• در کنفرانس مطبوعاتی کمیسیون اینترنت و انتقال داده‌های سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران مطرح شد

    درخواست نظارت دقیق بر سهم بازار

    کد: 25223
    تاریخ: ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
    منبع خبر: روابط عمومی
    تعداد بازدید: 64
    کمیسیون اینترنت و انتقال داده‌های سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در نشست خبری به موضوع آزادسازی قیمت‌ها پرداخت و مطالبات خود را از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی عنوان کرد.
     
     
    به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران، در نشست خبری روز 29 مردادماه که با حضور اصحاب رسانه برگزار شد، اعضای کمیسیون اینترنت و انتقال داده‌های سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، موضوع آزادسازی قیمت‌ها مطرح شد و مطالبات از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی عنوان شد.
    علی توسلی، از اعضای کمیسیون  در خصوص وضعیت فعالان حوزه پس از تغییر پروانه ها گفت: حدود سه سال پیش، 17 پروانه FCP  و حدود50 مجوز سروکو صادر شده و مجوز های قبلی ISP و ISTP هم به نفع مجوز های جدید به گونه‌ای ابطال شد و بازیگرها در حوزه FTTX محدودتر شدند، در حوزه موبایل و اپراتورها تغییری نداشتیم.
    توسلی با اشاره به محدودترشدن تجارت در حوزه FTTX و بروز مشکلات جدی در پیشرفت این صنعت، پایین بودن قیمت اینترنت در ایران را یکی از دلایل این مشکل برشمرد. وی گفت: تنها توجیه برای پایین بودن قیمت، پایین نگه داشتن هزینه‌ها در سبد خانوار است که با توجه به کاهش بسیاری از هزینه‌ها (فعالیت‌های بانکی، حمل و نقل و...) با استفاده از اینترنت این توجیه نیز غیرقابل قبول است.

    یوسفی زاده رییس کمیسیون اینترنت و انتقال داده‌های سازمان نصر تهران در تایید این مطلب افزود: زیر ساخت کشور تغییرات مثبتی در جهت توسعه و افزایش کیفیت داشته است. هم‌اکنون شبکه‌ای بین استان تهران و مراکز استان‌ها وجود دارد و رضایت مردم نیز افزایش یافته است. بخشی از توسعه زیرساخت، با ارایه مجوز به اپراتورهای موبایل و بخش دیگر با صدور پروانه FCP ایجاد شده است. در توسعه کامل ابتدا باید زیرساخت ایجاد شود، مخابرات‌های استان‌ها تجهیز شوند و بعد به مسایل مربوط به FTTX پرداخته شود. این صنعت همواره در حال به روز شدن است و تغییر سرعت آن زیاد است و دلیل وجود شبکه، صرف هزینه چندین میلیاردی برای ساخت شبکه جدید منطقی نیست و باید شبکه موجود را تعمیر و تجهیز (overhaul) کنیم.

    لذا با توجه به مسایل مطرح شده و مصوبه 266 سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی که بیانگر چگونگی نحوه نظارت رگولاتور بر اپراتورهای بزرگ و کوچک، رفتارهای آنان، تاثیرات بر یکدیگر و کنترل بازار خرد و عمده فروشی است، سازمان نظام صنفی از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در خواست نظارت دقیق بر سهم بازار در این صنعت را دارد.
    یوسفی زاده در تبیین این موضوع موارد زیر را برشمرد:
    - مشخص شدن شرایط عمده فروشی و خرده فروشی
    - میزان سهم بازار خرده فروشی اپراتور غالب
    - جلوگیری از ارایه امکانات و شماره‌های جدید تا زمان حل بحران و توان بازار

    او اضافه کرد در صورت آزادسازی قیمت‌ها، رقابت سالم و تضمین شده زمانی ایجاد می‌شود که پیش از آن، تدوین قوانین و نظارت روی قوانین نسبت به سهم بازار بین اپراتورها توسط رگولاتوری به درستی انجام شود.

    او گفت توسعه شبکه به همت حاکمیت، دولت و بخش خصوصی صورت گرفته و ادامه فعالیت شرکت‌های فعال که از این بستر استفاده می‌کنند، براساس اعتماد است.


    اسمی از دیگر اعضای کمیسیون گفت بحث شبکه جدید مستقل، بحث انحرافی است، زیرا این موضوع در زمانی مطرح می‌شود که شبکه‌ای وجود نداشته نباشد اما در کشور ما که این شبکه در قالب چند اپراتور وجود دارد، حرفی بی معناست.

    یوسفی زاده در پاسخ به سوال خبرنگار درخصوص کاهش درآمدهای شرکت‌های ثابت و تاثیر آزادسازی قیمت در این بحران و خطر دامپینگ اپراتوهای بزرگ گفت: در اصل، داشتن سرویس منصفانه اتفاق خوبی است، اما تغییر تعرفه در شرکت‌ها تاثیرات مختلفی داشته است که در برخی موارد باعث زیان‌دهی شده است. رقابت (در قیمت، توسعه و کسب رضایت مشتری) این کسب و کار را زنده نگه می‌دارد. با توجه به این موضوع در مصوبه 266 سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، اپراتور غالب موظف است که سیستم حسابداری قسمت عمده فروشی و خرده فروشی را جدا کند و آنچه در خرده فروشی است، باید هزینه‌های عمده فروشی را تامین کند و چون اپراتور غالب است، باید آن را به‌صورت عمومی منتشر کند.

    فتاحی عضو کمیسیون در خصوص حرکت شرکت‌ها از ADSL به VDSL گفت: رگولاتوری اصلا نباید در حوزه قیمت گذاری وارد شود و این کار باید در بازار آزاد صورت بگیرد. طراحی قیمت‌ها باعث افت بازار شبکه ثابت شده است. ورود دولت در مصوبه 266 بدترین کار ممکن بوده و این عامل توسعه VDSL را تحت الشعاع قرار داده و باید رگولاتوری مناسبات بین شرکت ها و ارایه دهنده‌ها را مدیریت کند.

    اعضای کمیسیون در خصوص تاثیر نوسانات ارز بر FCP اعلام کردند: برای توسعه بیشتر در این حوزه نیاز قطعی به تغییر و تبدیل کابل‌های مسی به فیبر وجود دارد، ولی این سرمایه گذاری با شرایط موجود ارز، بسیار طولانی و دیر بازده است. علاوه بر آن، باید به دو نکته توجه داشت: اول اینکه، شرکت مخابرات ایران بپذیرد در کنار این شرکت‌ها یا در راس این شرکت‌ها تغییر تکنولوزی و تبدیل بستر مسی به فیبر و VDSL را انجام دهد؛ دوم اینکه، سرمایه‌گذاری زمانی انجام می‌شود که نرخ بازده مورد انتظار از نرخ بازده موجود در بازار کمتر نباشد (حداقل نرخ بازده بانکی در بازگشت سرمایه تضمین بشود).

    در پایان جلسه، اعضا به لزوم توجه به حوزه FTTX و نقش سازنده آن در پیشرفت و توسعه کشور تاکید کردند. 
     
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
کلیه حقوق متعلق به سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران می باشد
مجری طرح: پورتال سامان