• مشارکت متخصصان ایران در تدوین استانداردهای بین‌المللی در کمیته JTC1

    کد: 24993
    تاریخ: ۱۳۹۷/۰۵/۱۵
    منبع خبر: روابط عمومی
    تعداد بازدید: 29
    سید علی آذرکار، دبیر کمیته فنی فناوری اطلاعات و همچنین دبیر سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران، در بخش الکام تاکر نمایشگاه الکامپ24 به تشریح وظایف کمیته فنی استاندارد و جایگاه ایران در عرصه بین الملل آن پرداخت.

     

     

    به گزارش ستاد خبری الکامپ۲۴_ علی آذرکار دبیر کمیته فنی فناوری اطلاعات در سخنانی در بخش الکام‌تاکز بیست و چهارمین نمایشگاه الکامپ، در خصوص آشنایی با کمیته فنی استاندارد گفت: نیاز به استاندارد باعث پیشرفت فناوری و ارائه طیف متنوعی از محصولات و خدمات، نیاز به سازگاری محصولات با یک دیگر، نیاز به رویکرهای تجربه و نیاز روز افزون به ارتقا کیفی محصولات را به دنبال دارد.

    وی در ادامه به فواید استفاده از استاندارد اشاره و بیان کرد: فواید تجاری مانند صرفه جویی در هزینه ها، افزایش بهره وری، ارتقا سطح رضایتمندی مشتریان، دسترسی به بازارهای جدید، پشتیبانی از خلاقیت و نواوری و افزایش سهم بازار می تواند از نمونه فواید استاندارد باشد.

    دبیر کمیته فنی فناوری اطلاعات افزود: از فواید به کارگیری استانداردها می‌توان به فواید اجتماعی و زیست محیطی مانند کمک به ارتقا کیفیت زندگی و حفظ سلامت افراد و محیط زیست، دادن اطمینان به مصرف کنندگان در خصوص ایمنی، قابلیت اطمینان و کیفیت محصولات و خدمات توجه داشت.

    همچنین در بخش فواید برای دولت می‌توان به کمک به دولت‌ها در مسیر تدوین قوانین، دسترسی به نظرات خبرگان در هر موضوع و تدارک هزینه برای حضور در تجارت آزاد جهانی اشاره کرد.

    آذرکار در ادامه به تاریخچه و وضعیت ایزو اشاره و عنوان کرد: ایزو متشکل از ۱۶۳ کشور عضو است که عضویت ان به دو دسته ناظر و فعال تقسیم می شود.

    وی در توضیح وضعیت ایزو در ایران گفت: شروع عضویت ایران از سال ۱۳۳۹ با عضویت آغاز شد که سابقه عضویت در کمیته های فنی را نیز دارد.

    دبیر کمیته فنی فناوری اطلاعات در توضیح کاربرد استاندارد در حوزه فناوری گفت: با گسترش استفاده از فناوری اطلاعات در دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی لزوم استفاده از استانداردهای این حوزه دیده شد از همین رو کمیته فنی یا JTC1 در سال ۱۹۸۷ ایجاد شد.

    آذرکار عنوان کرد: با آغاز به کار این کمیته بیش از ۲۶۰۰ استاندارد در حوزه فاوا تبیین و توسعه بیش از ۳۳۵ استاندارد به شکل مستقیم صورت گرفت.

     

    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
کلیه حقوق متعلق به سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران می باشد
مجری طرح: پورتال سامان