• فین تک ها در حال سهم گیری از شبکه بانکی هستند

    کد: 24369
    تاریخ: ۱۳۹۷/۰۲/۲۳
    منبع خبر: ایسنا
    تعداد بازدید: 362
    فناوری های مالی به تدریج در حال سهم گیری از شبکه بانکی هستند و برخی فناوری های مالی در بورس ارزشی معادل با برخی از بانک های کوچک دارد.

     

    جعفر محمدی، قائم مقام کمیسیون تجارت الکترونیکی سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران با بیان این که پرداخت الکترونیکی و اتصال در نظام پرداخت یکی از حلقه های زنجیر تجارت الکترونیکی است، گفت: نیاز است تا فناوری های مالی مورد توجه بیشتری قرار بگیرند.

    وی با بیان این که پرداخت الکترونیکی و اتصال در نظام پرداخت یکی از حلقه های زنجیر تجارت الکترونیکی است، گفت: این حلقه اگر مفقود باشد، می تواند باعث از هم گسسته شدن زنجیره تجارت الکترونیکی شود. واقعیت این است که در کشور ما ابزارهای پرداخت الکترونیک متناسب با تجارت الکترونیکی رشد نکرده اند.
    محمدی با بیان این که وضعیت کیف پول الکترونیکی در کشور ما هنوز مشخص نیست، اظهار کرد: فناوری های بسیار جدیدتر مالی نیز همچنان در کشور ما هنوز مغفول مانده است. ضمن این که پرداخت های اتوماتیک نیز در کشور ما وجود ندارد، به همین دلیل اشکال دیگر پرداخت مانند پرداخت های اپراتوری توانسته اند رشد بسیار زیادی داشته باشند که همین مساله می تواند باعث ایجاد انحصارها و مشکلاتی شود.
    قائم مقام کمیسیون تجارت الکترونیک سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران ادامه داد: واقعیت این است که تسهیلات مالی در کشور ما گران است و نظام پولی و مالی ما مجبور است برای وامی که می دهد سود دریافت کند. در این فضا نیاز است تا فناوری های مالی مورد توجه بیشتری قرار بگیرند، مخصوصا که این فناوری ها برای رشد کسب و کارهای الکترونیکی ضروری است.محمدی با بیان این که رشد و توسعه فناوری های مالی می تواند در نهایت باعث افزایش کنترل و نظارت ما بر شبکه مالی باشد، اظهار کرد: ما به جای این که با چند صد هزار موجودیت مالی و پولی سروکار داشته باشیم که هر کدام پرداخت های اختصاصی خودشان را داشته باشند، از طریق فناوری های مالی می توانیم یکسری موجودیت مشخص و محدود داشته باشیم که از طریق آن ها فرآیندها را استاندارد کنیم.
    وی با بیان این که نظام بانکی ما با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند، گفت: فناوری های مالی به تدریج در حال سهم گیری از شبکه بانکی هستند که این می تواند باعث مسائلی برای بانک ها شود. امروزه برخی فناوری های مالی در بورس ارزشی معادل با برخی از بانک های کوچک دارد. این در حالی است که برخی تصور می کنند که برای کمک کردن به بانک ها باید جلوی رشد فناوری های مالی را بگیرند.
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
کلیه حقوق متعلق به سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران می باشد
مجری طرح: پورتال سامان