•  
    جلسه چهارم

    صورت جلسه کمیسیونهای تخصصی استانی تهران

    شماره: 4
    تاریخ : ۱۳۹۶/۰۳/۲۸
    موضوع : گزارش کارگروه‌ها
    مکان جلسه : دبیرخانه سازمان زمان: 17:15 تا 19:30
    دبیر جلسه : مهدی رشنو
    دستور جلسه :

    -    اخبار و اطلاع‌رسانی
    -    گزارش کارگروه‌ها

    حاضران در جلسه:

    فرشاد صفری (توسن)، منصور گنجی (مشاور)، نیلوفر کریمی‌آذر (مرکز تحقیقات مخابرات ایران)، فرهاد توکل همدانی (مشاور)، فرزاد ابراهیمی (هلدینگ بیتا)، بابک تیمورپور – خانم رحیمی (دنیای پردازش)، مهرداد رفیعیان (فن‌آوران اطلاعات سوشیانس)، مجید رسولی دیسفانی، روزبه ترابی (داده‌کاوان هوشمند توسن)، فرزاد خندان (داده‌پردازی سیمیاگران)، سیدمجتبی حسینی (سندیکای شرکت‌های شناسایی و مکان‌یابی رادیویی)، احسان زرین‌بخش - محمدرضا درجزینی (مدیاپرداز سیستم)، حسین کیامهر (گارنوپرگاس)، خلیل بسطامی (مشاور)، وحید امجدی سعیدآیاد (مشاور)، اخلاص، حمید ناهید – نیما مجاهد (GCR)، علی رحمان‌پور (لینکیپ)، روزبه بابازاده (مرکز کنترل تحقیقات صنعتی جنوب)

    چکیده:

    -    آقای معروفی گزارش کمیته اجرایی الکامپ را ارایه کردند. پیشنهاد شده بخشی نیز به IoT اختصاص یابد. آقای خندان عنوان کردند با توجه به اینکه برخی شرکت‌ها جانمایی کرده‌اند و اگر کمیسیون بخواهد حضور داشته باشد، سالن مناسبی در اختیار نخواهد داشت، چه ارزش افزوده‌ای برای شرکت‌ها دارد؟ جمع‌بندی کارگروه کسب و کار این بوده که اگر فضایی مانند پاویون در اختیار کمیسیون قرار گیرد، می‌توان ضمن حضور، نسبت به جذب عضو نیز اقدام کرد؛ همین‌طور امکان برگزاری سمینار نیز وجود دارد. این اقدام به‌عنوان تجربه مناسبی جهت حضور پررنگ‌تر در سال بعد خواهد بود.
    -    آقای معروفی عنوان کردند که سالن الکامپ استارز در معرض بازدید همه به‌ویژه مقامات خواهد بود و در صورت حضور در این سالن، فضای مناسبی جهت معرفی کمیسیون وجود خواهد داشت. برای جذب عضو کمیسیون نیز پیشنهاد شد، استند یا بنری در غرفه سازمان قرار گیرد.
    -    آقای امجدی طی مذاکره با فعالان حوزه استارتاپ، از حضورشان در الکامپ امسال خبر دادند. با توجه به توانایی‌های فنی که این فعالان دارند، سازمان در ارایه بازار و راهکارهای کسب و کار می‌تواند نقش فعالی داشته باشد تا از هرزرفتن توان فنی استارتاپ‌ها به‌ویژه در حوزه IoT جلوگیری شود. در همین زمینه بخش صنعت و کشاورزی قابلیت جذب زیادی دارد. در این مورد بررسی و تبادل نظر شد و یکی از نظرات این بود که چنین موضوعی در رسالت صنفی سازمان نمی‌گنجد.
    -    آقای کیامهر گزارشی از فعالیت کارگروه استاندارد ارایه کردند. کارگروه پیشنهادی مبنی بر فعال‌سازی زیرکمیته 41 دارد تا کمیسیون به نمایندگی از سازمان برای تعریف استانداردهای IoT به آقای آذرکار دبیر کمیته JTC1 و سپس به سازمان ملی استاندارد معرفی شود. برای جذب افراد علاقمند دو پیشنهاد انتشار فراخوان عمومی در صنف و معرفی چند نفر از اعضای حاضر در کارگروه ارایه شد. در همین زمینه پیشنهاد شد شرایط افراد واجد صلاحیت در کارگروه مشخص شود.
    -    آقای ابراهیمی گزارشی از کارگروه فناوری ارایه کردند. موضوع مطرح در کارگروه، این بوده که قرار است در کارگروه چه کار کنند؟ رسیدگی به دغدغه‌های صنفی از مهم‌ترین پاسخ‌های این سوال ارایه شد. از جمله این دغدغه‌ها، پیگیری مطالبات در خصوص تعرفه، شناسایی رقبای خارجی، تاکید بر بالابودن کیفیت محصولات، سیاست‌های حمایتی، بررسی نیازمندی‌های صنایع مختلف، نیاز به تبلیغات (IoT چیست؟)، تاکید بر فرهنگ‌سازی و آموزش بود.
    -    آقای خندان در ادامه گزارش کارگروه کسب و کار، شناسایی شرکت‌ها و توانمندی‌های آنها و کسب‌وکارهای موازری را در کارگروه مطرح کرده‌اند. همین طور پیشنهاد ایجاد وب‌سایت مستقل برای کمیسیون، ارتباط با پژوهشگاه علم و فناوری جهت دریافت فهرست فعالان حوزه ارایه شد.
    -    آقای صفری نیز گزارش کارگروه مقررات را ارایه کردند. پیش‌نویس برنامه تهیه شده و در حال تکمیل است. کاربرد و آثار حقوقی در حوزه IoT، مالکیت داده، حریم شخصی، تیپ‌های قراردادی، تکمیل و تدوین قالب قراردادهای NDA از موارد مطرح در کارگروه بوده است. این کارگروه اقدام به جذب عضو جدید نیز کرده است.
    -    پیشنهاد تشکیل کارگروه سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی جهت تعیین اهداف و وظایف کمیسیون توسط آقای بسطامی ارایه شد. پیشنهاد شد روند فعلی تا چند جلسه آتی ادامه یابد.
    -    اعضای جدید خود را معرفی کردند.

    مصوبات این جلسه
    عنوان اقدام کننده مهلت اقدام وضعیت شرح
    مصوبه اول امجدی، رحمان‌پور ۱۳۹۶/۰۴/۱۱ در دست اقدام گردهم‌آوری استارتا‌های حوزه IoT در سازمان
    مصوبه پنجم مسوولان کارگروه‌ها ۱۳۹۶/۰۴/۱۱ در دست اقدام درج اعضا و نتایج کارگروه‌ها در گروه تلگرامی کمیسیون
    مصوبه چهارم آزاد معروفی ۱۳۹۶/۰۴/۱۱ در دست اقدام ارتباط با پژوهشگاه علم و فناوری جهت دریافت فهرست فعالان ...
    مصوبه دوم حسین کیامهر ۱۳۹۶/۰۴/۱۱ در دست اقدام ارایه شاخص‌های انتخاب اعضای زیرکمیته 41 JTC1
    مصوبه سوم حسین کیامهر ۱۳۹۶/۰۴/۱۱ در دست اقدام تهیه فهرست استانداردهای موردنیاز و مفید و ارایه که سازمان ملی استاندارد می‌پذیرد جهت ارایه به آقای ...
     
کلیه حقوق متعلق به سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران می باشد
مجری طرح: پورتال سامان