•  
    بیست و هفتمین جلسه کمیسیون نرم‌افزار در دوره چهارم هیات مدیره

    صورت جلسه کمیسیونهای تخصصی استانی تهران

    شماره: 27
    تاریخ : ۱۳۹۵/۰۴/۲۶
    موضوع : بررسی برگزاری نشست کمیسیون‌های نرم‌افزاری استانی
    مکان جلسه : دبیرخانه سازمان زمان: 17:30 تا 19:10
    دبیر جلسه : مهدی رشنو
    دستور جلسه :

     1- اخبار و اطلاع‌رسانی

    2- بررسی برگزاری نشست کمیسیون‌های نرم‌افزاری استانی
    3- بحث آزاد
    حاضران در جلسه:

     شاهین طبری (چارگون)، اصغر رضانژاد (داناپژوه)، ناصر شاکرحسینی (ره‌آورد رایانه)، هومن صالحی (ایران رایانه)، مهدی خدادادی (داده‌پردازان ساینا)، امید رکاب‌ساز (مبنا)، ناصرعلی سعادت (رییس سازمان - مهمان)

    چکیده:

    - آقای طبری از سابقه برگزاری گردهمایی کشوری کمیسیون نرم‌افزار در دوره قبل توضیحات مختصری ارایه کردند. پیشنهاد آقای شاکرحسینی این بود که اگر به‌عنوان استان تهران ابتکار عمل در دست ماست، از استان‌ها دعوت کنیم و همبستگی ایجاد شود و بحث تهران و شهرستان خاتمه یابد؛ ضمن اینکه از لحاظ بازار به نفع همه است. این دعوت ریسک‌هایی هم از جمله عدم استقبال، هزینه‌های گردهمایی و... وجود دارد که در این زمینه از آقای سعادت رایزنی خواسته شد.

    - آقای سعادت از ایده استقبال کردند. اما معتقد بودند کمیسیون نرم‌افزار و شرکت‌های نرم‌افزاری با هم تفاوت دارند و باید وضعیت مشخص شود. هدف شرکت‌های معتبر است. باید تمهیداتی اندیشیده شود که شرکت‌ها ترغیب به حضور شوند. بحث ایجاد انگیزه برای حضور در جلسه مطرح شد. پیشنهاد شد از مقامات دولتی برای ایجاد انگیزه حضور در جلسه دعوت به عمل آید. اطلاع از وضعیت نرم‌افزاری در استان‌ها از اهداف برگزاری این گردهمایی عنوان شد. آقای سعادت دستیابی به این هدف را از طریق سفر به آن استان‌ها معقول‌تر دانستند. با مشاهده شرکت‌های نرم‌افزاری استانی می‌توان با ابعاد بازار و خود شرکت‌ها بیشتر آشنا شد و تعریف جدیدی از شرکت‌ها را دریافت. آقای شاکرحسینی پیشنهاد کردند مناطق کمتر توسعه‌یافته مورد بررسی قرار گیرد تا با تشریک مساعی و تقویت آنها به توسعه‌شان کمک شود. در همین راستا باید فضایی برای شناسایی مناطق کمتر توسعه‌یافته ایجاد شود. آقای سعادت پیشنهاد کردند فهرستی از استان‌هایی که می‌خواهیم با آنها تعامل داشته باشیم، تهیه شود و استان‌های اولویت‌بندی شوند. در همین زمینه نبود اطلاعات کافی از فعالیت‌های در حال انجام استان‌ها از مشکلات اولویت‌بندی استان‌ها عنوان شد و برهمین اساس ممکن است بسیاری از استان‌ها در جلسه حاضر نشوند. آقای طبری ادامه دادند که در کمیسیون باید مشخص شود که مخاطب کیست. اگر این دعوت از طریق سازمان کشوری انجام گیرد، احتمال حضور استان‌ها بیشتر خواهد شد. آقای سعادت نیز پذیرش هزینه‌های این گردهمایی را توسط سازمان کشوری اعلام کردند.
    - آقای سعادت از انحلال شورای عالی انفورماتیک و فعالیت‌های انجام‌شده در خصوص انتقال ارزیابی و رتبه‌بندی شرکت‌ها به سازمان خبر دادند. نگرانی که وجود این است که آیا ظرفیت این کار به‌ویژه در بخش نرم‌افزار (تاییدیه نرم‌افزار) در سازمان وجود دارد یا خیر؟
    - آقای طبری در مورد برگزاری نمایشگاه الکامپ توضیحاتی ارایه کردند. پیشنهاد کمیسیون برای این دوره الکامپ اختصاص سالن مجزا به شرکت‌های نرم‌افزاری است. آقای سعادت پیشنهاد دادند که تعداد شرکت‌های نرم‌افزاری مشخص شود. برای این کار نماینده‌ای برای تعامل با این شرکت‌ها مشخص و با شرکت‌ها در تماس باشد. حضور شرکت‌های معتبر خارجی نرم‌افزار در کنار شرکت‌های داخلی در سالنی مجزا نیز پیشنهادهای مطرح بود. پیش‌ثبت به‌زودی آغاز می‌شود. در نمایشگاه‌های خارجی، دو شیوه برای جانمایی وجود دارد. چنانچه ایده‌ای برای جانمایی وجود دارد، اعضا می‌توانند ارایه کنند. باید شرکت‌ها را برای حضور در نمایشگاه ترغیب کرد. پیشنهاد شد بین تمام شرکت‌هایی که پیش‌ثبت‌نام می‌کنند جلسه همفکری برگزار شود.
    - آقای طبری از عدم برگزاری نمایشگاه بازی‌های رایانه‌ای طی دو سال اخیر توسط بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای و مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد خبر دادند. با توجه به فرصت به‌وجودآمده می‌توان چنین رویدادی را تحت لوای الکامپ (Elecomp Gamers و Elecomp Shoppers) برگزار کرد. در همین زمینه پیشنهاد شد با آقای حیدری رییس مجتمع پایتخت ارتباط برقرار کرد.
    مصوبات این جلسه
    عنوان اقدام کننده مهلت اقدام وضعیت شرح
    مصوبه اول شاهین طبری ۱۳۹۵/۰۵/۰۹ انجام شده ارتباط با آقای حیدری از مجتمع پایتخت جهت حضور بازی‌سازها در نمایشگاه ...
     
کلیه حقوق متعلق به سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران می باشد
مجری طرح: پورتال سامان