•  
    شانزدهمین جلسه کمیسیون افتا در دوره چهارم هیات مدیره

    صورت جلسه کمیسیون‌های تخصصی استانی تهران

    شماره: 16
    تاریخ : ۱۳۹۴/۰۷/۲۱
    موضوع : بررسی تعامل با پلیس فتا
    مکان جلسه : دبیرخانه سازمان زمان: 15:10 تا 17:00
    دبیر جلسه : مهدی رشنو
    دستور جلسه :

    بررسی تعامل با پلیس فتا

    حاضران در جلسه:

    محمود محسنی‌نیا (امن‌افزارگستر شریف)، مهری یحیایی (مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک)، سیدمحمدرضا رشتی (توسعه ارتباطات بهینه برنا)، کاظم محمدی (امن‌پرداز)، گل‌مر بحری (پارس آتنادژ)، سینا بقایی (گسترش خدمات تجارت الکترونیک)، محمدرضا مهرآزما (شخص حقیقی)، سارا معیاری (گام الکترونیک)، حسین شاهینی تیران (آزمایشگاه تست و امنیت ایریانا)، سرگرد رجبی (معاونت فنی پلیس فتا - مهمان)

    چکیده:

    -    سرگرد رجبی از معاونت فنی پلیس فتا با حضور در جلسه، رویکرد پلیس فتا را تعامل با فعالان حوزه فناوری اطلاعات و به‌ویژه امنیت عنوان کرد. مساله اصلی نهادهایی هستند که به‌طور غیرقانونی در این حوزه مشغول فعالیت هستند. از کمیسیون برای یافتن آموزشگاه‌های غیرقانونی هک کمک می‌خواهند. بحث محتوا نیز اهمیت ویژه‌ای دارد و امکان به مخاطره انداختن دارد. یافتن نقطه ضعف‌ها برای جلوگیری از شگردهای مجرمانه با توجه به جایگاه پلیس فتا در امکان انتقال نظرها و پیشنهادها به مراجع ذیصلاح از دیگر موارد درخواستی پلیس فتا عنوان شد. بخشی از کم بودن تعامل با پلیس، علاقه نشان ندادن پلیس به ارتباط است. نیاز به کانال اطلاع‌رسانی دوسویه عنوان شد. استفاده از آمارهای واقعی، وجود کانالی برای دریافت کمک از پلیس و مشخص شدن ضمانت اجرایی از موارد درخواستی کمیسیون و سازمان عنوان شد. تعدد متولی‌ها و مواردی که می‌توان از پلیس فتا کمک گرفت، از موارد مطرح بود. آیا شرکت‌های ناجی رقیب دیگر شرکت‌هاست؟ چرا فعالیت پلیس فتا و جرم‌ها و مصادیق اطلاع‌رسانی نمی‌شود؟ چرا در این زمینه با سازمان همکاری نمی‌شود؟ پرسش‌هایی بود که از نماینده پلیس فتا پرسیده شد.در مورد اطلاع‌رسانی (پیشگیری اجتماعی) فعالیت‌هایی انجام شده است، اما کافی نیست. مشکل هزینه در پلیس فتا وجود دارد. پیشنهاد شد این تعامل ادامه‌دار باشد تا راهکار برخی مشکلات (انتقال شگردها به سازمان، تقویت نظام‌های انتظامی، استانداردکردن فرایندها، شناسنامه‌دارکردن فعالان، پیشنهاد برگزاری سمینار مشترک با موضوعات حوزه جرایم رایانه‌ای و پلیس فتا) در این جلسات دریافت شود. سابقه‌ای برگزاری سمینارهای با موضوع امنیتی در سازمان و توسط کمیسیون افتا عنوان شد. قرار شد سرفصل‌های سمینارهایی که در پلیس فتا وجود دارد، برای کمیسیون ارسال شود. موارد زیر نتیجه حضور نماینده پلیس فتا در جلسه عنوان شد:
    o    برقراری کانال ارتباطی
    o    دریافت گزارش‌های ماهیانه
    o    کمک در خصوص شگردهای مجرمانه
    o    جلسه با شورای انتظامی
    o    شناسنامه‌دارکردن شرکت‌ها
    o    دریافت سرفصل‌های سمینارهای قابل ارایه توسط پلیس فتا
    -    در مورد امکان حضور نماینده پلیس فتا در دیگر کمیسیون‌های سازمان و حضور کارشناسان مربوطه نیز بررسی و تبادل نظر شد.
    -    از برگزاری جلسه ضدبدافزار اطلاع‌رسانی شد. نامه‌ای با 13 پرسش و ارسال به دفتر آقای روزبهانی (آقای میراسکندری) ارسال شده است.
    -    سازمان همایشی با عنوان پساتوافق در حال برگزاری دارد. محتوا توسط کمیسیون‌ها تهیه می‌شود و در همایش جمع‌بندی می‌شود. در همین راستا، پرسشنامه‌ای توسط دبیرخانه به کمیسیون‌ها ارجاع شده است که در کمیسیون مطرح و به پرسش‌های آن پاسخ داده شد.

    الف – سوالات عمومی
    • زمانی را به خاطر بیاورید که دولت عملکرد موثری در مطلوب‌سازی بستر کسب‌وکار شرکت شما داشته است. چه خدماتی در آن زمان از سوی دولت ارائه شد، که توانستید عملکرد مطلوبی داشته باشید؟ (وجود نداشته)
    • در همین زمان، چه توان‌مندی در شرکت شما وجود داشت که باعث شد در کسب‌وکار خود موفق باشید؟ (نیروی متخصص، وجوه اداره‌شده، طرح تکفا، پول، برنامه (دولت پول داشت پروژه‌ها را می‌داد)، بودجه، جایگاه سازمانی، حرکت در لبه تکنولوژی، شناخت بازار)
    • فرض کنید که شرایط کسب‌وکار داخلی کشور پس از توافق به حد ایده‌آلی رسیده است. با توجه به این موقعیت، کسب‌وکار شما در چه شرایطی است؟ موقعیت ایده‌آل کسب‌وکار خود را شرح دهید؟ (قبل و بعد تحریم برای ما تفاوتی نمی‌کند، نقل و انتقالات مالی، تراکنش‌های مالی، آموزش و مشاوره، انتقال دانش)
    • فرض کنید که سه عامل مهم باعث شکل‌گیری این شرایط ایده‌آل شده است. به نظر شما، آن سه اتفاق چیست؟ نقش دولت چیست؟ (مصداق ندارد)
    • شما چه اقداماتی انجام داده‌اید که شرکت توان‌مندتری برای بهره‌برداری از این شرایط ایده‌آل داشته باشید؟ (طبق جواب سوال قبل مصداق ندارد)

    ب- سوالات حوزه فناوری اطلاعات
    پس از توافق، چه تهدید/فرصتی در خصوص هر کدام از موارد زیر متوجه بازار داخلی فناوری اطلاعات خواهد بود:
    • تاسیس نمایندگی توسط ارائه‌دهندگان خدمات و محصولات (هم فرصت هم تهدید، برای نمایندگی‌ها ابتدا تهدید است، اگر دوام بیاورند، فرصت است.)
    • حذف مشکلات نمایندگان موجود قبلی مثل: ایزو یا مدارک آموزشی (شرکت‌ها به سمت استانداردترکردن و شدن پیش می‌روند)
    • فروش (سهام) شرکت‌های داخلی به شرکت‌ها/افراد خارجی‌ (مصداق ندارد)
    • سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه توسط شرکت‌های خارجی‌ (در امنیت مصداق ندارد)
    • صادرات خدمات/محصولات نرم‌افزاری (فرصت)
    • هزینه دستیابی به فناوری‌های نوین اطلاعاتی (امکان دسترسی رسمی داریم که فرصت است)
    • ایجاد رقابت داخلی و ممانعت از ایجاد دامپینگ (و تخریب بازار داخلی) (الان هم وجود دارد)

     فایل متن صورت جلسه
     
    SW4-93-16.pdf59.83  کیلوبایت
    مصوبات این جلسه
    عنوان اقدام کننده مهلت اقدام وضعیت شرح
     
کلیه حقوق متعلق به سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران می باشد
مجری طرح: پورتال سامان